• هفت شهر عشق و غدد هیپوفیز!
  #چهارراه

  هفت شهر عشق و غدد هیپوفیز!

  همه‌چیز از یک رویا آغاز شد. رویایی که در آن هفت هورمون هیپوفیز در کنار هفت وادی، همچون مرغان عطار در آسمان به پرواز درمی‌آیند. رویایی که زمان، آن را به یکی از بدیع‌ترین همایش‌های علمی- فرهنگی کشور بدل خواهد کرد.   

 • تحلیلی بر حماسه «گیلگمش» نخستین مسافر  اسطوره‌ای
  #ره‌گو

  تحلیلی بر حماسه «گیلگمش» نخستین مسافر  اسطوره‌ای

   کامل‌ترين متن موجود از «حماسه گيلگمش»، رواياتي است كه بر الواحي از خشت پخته نگاشته شده و ضمن كاوش در بقاياي کتابخانه «آشور باني‌پال»، پادشاه آشور و در ويرانه‌هاي معبد نَبو در نينوا به‌دست‌آمده است. اين مجموعه مشتمل بر 12 لوح يا سروده بوده كه هرکدام داراي 6 ستون پلكاني شعر و درمجموع 300 سطر است، مگر آخرين لوح آن‌که الحاقي و به‌وضوح از يازده لوح قبلي کوتاه‌تر است. اين اثر ادبي برجسته‌ درمجموع 3460 سطر دارد و تلفيقي است از اسطوره، حماسه و تاريخ.  

 • سفره ایرانی؛ وجهی از رویای فرهنگ ایرانی
  #ره‌یافت

  سفره ایرانی؛ وجهی از رویای فرهنگ ایرانی

  هر‌کس، برای تحقق بخشیدن به رؤیایی، سفر می‌کند. رؤیای پیش‌فرض برخی، به واقعیت نزدیک است و بعضی از رؤیای اصیل دورند. گردشگریِ فرهنگی می‌تواند فرصتی باشد، تا گردشگران با رؤیای اصیل فرهنگِ سرزمینِ ایران، به طور کلی و رؤیای فرهنگ هر ناحیه از ایران، به طور خاص، مواجه شوند و آن را درک کنند. وجوه گوناگون فرهنگ ایرانی در انتقالِ این رؤیا سهیم‌اند: معماری، آداب و رسوم، ادبیات، امثال و حکم و حتی عطر و طعم خوراک‌ها و شیوه‌های پذیرایی و... هر کدام به نحوی دست ‌اندر کار انتقال جوهره‌ای‌ مشترک‌اند که همان رؤیای ایرانی است. یکی از ابزارهای انتقال رویا به گردشگر، روایت‌گری‌ست که موضوعی سهل و ممتنع است؛ هم فهمِ ضرورتِ آن آسان و هم به کار بستنش بس دشوار است. در این مقاله، ماهیت رؤیا و نسبت آن با فرهنگ و ابزارهای انتقال رؤیا، به طور خلاصه توضیح داده می‌شود و یکی از وجوه رویای ایرانی یعنی سفره ایرانی، به تفصیل و به عنوان نمونه مطرح می‌شود.

 •  سفر و گردشگری کم‌شتاب؛ شکل‌دهی مجدد به مفهوم زمان
  #راه‌نامه

   سفر و گردشگری کم‌شتاب؛ شکل‌دهی مجدد به مفهوم زمان

  سرعت و مصرف‌گرایی از پیامدهای بارز صنعتی شدن زندگی بشر متمدن است و گردشگری کنونی بیشینه کردن جریان گردشگران به‌منظور استفاده از حداکثر ظرفیت سیستم حمل‌ونقل، اقامتگاه‌ها و مقصد را برای کسب سود بیشتر مدنظر دارد. افزایش اوقات فراغت و توان مالی و تحول صنعت حمل‌ونقل بسیاری را به سفرهای بیشتر در تعطیلات، ترغیب کرده است.

 • شگفت ‌انگیزترین خیابان‌های دنیا 
 • سفـر را متفــاوت صـــرف كنيم
  #هم‌راه

  سفـر را متفــاوت صـــرف كنيم

   چه زيبا و شيرين مبحثي‌ست اين گفتمان «سفر»؛ ذهن آرام می‌گیرد و دل می‌رود وقتي نامش به ميان می‌آید، هيجاني دارد اين شروع و آغاز و ادامه‌اش كه گويا چون نفس، ممد حيات است و مفرح ذات.

 • آماری از کاربرد گوشی‌های هوشمند در گردشگری و سفر
  #روبه‌راه

  آماری از کاربرد گوشی‌های هوشمند در گردشگری و سفر

   هدف از این مقاله، ارائه آمار و اطلاعاتی جذاب، درباره کاربرد گوشی‌های همراه هوشمند در گردشگری و سفر است.